MotoGP Malajsie 2012: Sandro Cortese vyhrál v Moto3 proti místnímu hrdinovi Zulfahmi Khairuddinovi

Jako vždy krásný je závod, který jsme viděli v kategorii Moto3 v okruhu Sepang. A začalo to velmi klidně. Hrozba deště uprostřed závodu a závěrečný boj o vítězství ho ale neskutečně nabudily. Konečný výsledek, vítězství a titul mistra světa pro Sandro Cortese, který nemůže za nic, už znáte. No, možná ano, protože ukradl vítězství chudákovi Zulfahmi Khairuddin, že před svou veřejností měl životní závod a skončil druhý. Pódium to uzavřelo Jonáš Folger, s dalším skvělým výkonem. Pojďme do problémů…

Semafor zhasne a jak jsem vám řekl, vše začalo relativně tiše. Khairuddin si vedl velmi dobře, ale rychle to byl Folger, kdo se ujal vedení a začal pořádně zatahovat. Následovali ho Efren Vazquez že to dopadlo velmi dobře, Cortese, Louis Rossi a Danny Kent, zatímco Luis Salom, který přišel desátý, začal získávat pozice. Efrén začal ztrácet lano, zatímco Salom pokračoval ve šplhání. Netrvalo tedy dlouho a vytvořila se stabilní a kompaktní skupina pěti jezdců: Folger, Khairuddin, Cortese, Rossi a Salom.

Jonas se pokusil utéct, ale nepodařilo se mu to, a kromě předjíždění mezi Rossi a Cortese byl zbytek naprostý klid, všichni čekali na svou chvíli. Zulfahmiho bylo vidět velmi dobře, po celou dobu kontroloval Němce, který test vedl, a chtěl svým fanouškům přinášet radost. První, kdo vypadl ze skupiny, a to doslova, byl Rossi, že po třinácti kolech, které zbývaly, ztratil kontrolu nad motorkou a spadl na zem, čímž na okamžik pořezal Saloma, který běžel za ním, i když netrvalo dlouho a dostal se zpět do kontaktu s přední skupinou.

Zulfahmi Khairuddin

Kola ubíhala a po deseti kolech do konce Salom poprvé předjel Sandra, který měl titul i závod více než pod kontrolou. Luisovi netrvalo dlouho, aby získal své místo a vrátil se na třetí místo, odkud si užíval klidu. A přichází velmi rozhodující okamžik, při absenci devíti kol, tedy pravé poloviny závodu, se objeví bílá vlajka s červeným křížem, což znamená, že začalo pršet a že na trati mohou být kapky. Současně začal mít Salom problémy a byl totálně mimo, musel začít bojovat s koženou skupinou ve složení Danny Kent, Alex Rins a Miguel Oliveira.

Vznikla tak přední skupina tvořená Folgerem, Zulfahmi a Sandro. A festival začíná, protože když jste dosáhli 2/3 závodu, museli jste být ostražití kdyby se objevila červená vlajka, započítalo by se poslední celé kolo a Khairuddin i Folger chtěli předjet jako první. Mezi Malajcem a Němcem začal krásný boj, o který se nehrálo, zatímco Cortese si dál užíval výhledy z pohodlné třetí pozice. I když tady přítel nebyl ochoten se usadit.

Když se tedy zdálo, že Khairuddin již kandiduje jako nejlepší kandidát na vítězství v závodě, Sandro předjel Folgera a umístil se velmi blízko Malajci. Někdo by si mohl myslet, že Cortese nechá svého partnera vyhrát doma, ale Chtěl vzít titul velkými dveřmi, získat vítězství, a musí se uznat, že hrál karty lépe než kdokoli jiný. Čekal na poslední kolo a pravdou je, že to bylo velkolepé, hodně riskoval a proti Zulfahmi, který dal všechno a nikdy se nezmenšil. Na konci, vítězství Cortese jen o 28 tisícin nad Khairuddinem, a samozřejmě nesmírná radost ze čtvrtého vítězství v sezóně a samozřejmě titul mistra světa, který jako první dosáhl v kategorii Moto3.

Jonáš Folger

Za druhé, Khairuddin, který udělal absolutní běh a dosáhl svého prvního stupně vítězů ve světovém šampionátu a prvního také pro malajského jezdce. Tam je to jistě hrdina, jak bylo vidět během závodu a oslav. Třetí na stupních vítězů byl Folger, který pokračuje ve skvělém závěru sezóny způsobeném změnou prostředí. Za čtvrté, Salom konečně vstoupil, následován Miguel Oliveira v pátém, Kent v šestém a Rins v sedmém. Konečně, Efrén byl osmý, devátý Niklas Česnek a zavírání vrcholu mají vynikající Adrián Martín.

Pokud jde o prozatímní všeobecnou klasifikaci, i když již velmi definitivní, Sandro Cortese získal titul díky 280 bodům, které má. Nyní je Salom opět druhý, mimo jiné i za vše, co se s ním stalo Maverick Viñales, že už víme o jeho hlavní roli tento víkend, i když ne zrovna na motorce. Každopádně co Němci dosaženému titulu nelze nic vytknout, který dominoval této kategorii od začátku do konce, s vynikající důsledností a velmi obtížně dosažitelný.

Aby, už známe prvního mistra světa letošního roku 2012, Sandro Cortese, a teď musíme vidět další dva závody, kde můžeme mít i šampiona, i když je to trochu složitější. V tuto chvíli se se Sandrem naplnily předpovědi, uvidíme, co se stane a snad trochu přestane pršet, že se věci zastavily a start Moto2 se zpozdil.