MotoGP 2008: bodování značek

Je čas na výsledky na konci sezóny. Před několika dny jsem provedl svou konkrétní recenzi bodování jezdců MotoGP. A teď je na to čas skóre značek. Šampionátu se zúčastnilo pět značek. Jen pět. Čtyři japonské značky a jedna evropská: Ducati, Honda, Kawasaki, Suzuki a Yamaha (v abecedním pořadí).

K hodnocení značek jsem použil stejný systém jako k hodnocení řidičů: klasické známky na celý život. to znamená, od 1 do 10, pokud není pod 5. Znovu opakuji, že tyto kvalifikace jsou osobním cvičením, které bere v úvahu nejen konečnou klasifikaci (která je živena skutečnými body: těmi vyhranými na trati), ale zahrnuje také očekávání a kvalitativní faktory. Už se do toho nepletu, tady jsou výsledky, seznam značek v pořadí, ve kterém dokončily mistrovství světa:

Yamaha. A 9, vynikající. Mistrovský motocykl. Po skončení sezóny 2007 jako jedna z nejhorších motorek přinesla tvrdá zimní práce výrazně vylepšenou M1, která byla na trati účinná od samého začátku. Během roku zůstala na dobré úrovni, i když ji někdy překonala Stonerova Ducati. Každopádně 10 vítězství v 18 závodech se dvěma různými jezdci (9 od Rossiho a 1 od Lorenza) a dvou různých značek pneumatik nenechává nikoho na pochybách, že to byla nejlepší motorka roku.

Ducati. A 7, pozoruhodné. 6 vítězství za rok není špatná bilance, kromě případů, kdy jste v předchozím roce vyhráli mistrovství světa. Motocykl, který je schopen získat vítězství pouze v rukou Stonera: Jaké bude tajemství alchymie mezi Caseym a jeho červeným strojem? Ducati byla letos schopná toho nejlepšího i nejhoršího: v 7 případech byla poslední z motorek, která projela cílem. A ještě obtížnější: ve 2 závodech, v Holandsku a Austrálii, byly vítězem a poslední klasifikací oficiální motocykly týmu Ducati. První a poslední pozice. Stoner a Melandri. Téměř neuvěřitelné.

Sling. A 4, napětí. Pouze 2 vítězství jsou vzácnou kořistí pro ty, kteří toužili vyhrát mistrovství světa. A dokázali vyhrát pouze v Pedrosově domě: Jerez a Katalánsko. Rok pro Hondu byl špatný. Ale nebude to proto, že by nepracovali: představili více verzí svého motocyklu než kterýkoli jiný výrobce na startovním roštu. Někdy dokonce o stejném víkendu. Přijeli pozdě s motocyklem s pneumatickým ventilem a bez souhlasu jezdců se vyvíjeli na všech frontách: bez jasného směru a snahou zachránit nábytek v každém závodě. Takže je těžké vyhrát šampionát. Špatný rok pro Hondu, který musel obra na sezónu 2009 rozzuřit.

Suzuki. A 2, špatně. Po sezóně 2007, která by mohla být klasifikována jako dobrá, byla u Suzuki velká očekávání. Modrý tým ale zklamal. Capirossi se na motorce necítil dobře a pouze Vermeulen rozdával týmu pod vodou trochu ojedinělé radosti. Vývoj motorky podělali na začátku roku a ani jednou se jim nepodařilo nastoupit do rozjetého vlaku mistrovství světa.

Kawasaki. A 1, škoda. Otřesné. Za celou sezónu se zeleným motorkám podařilo získat sotva 88 bodů, což je méně než polovina toho, co se umístilo na čtvrtém místě (Suzuki se 181 body). Pro tým, který soutěží ve světové elitě, téměř nedůstojné. Hopkinsův podpis Američana jen popudil. West ztroskotal celou sezónu, dokonce i ve vodě, kde vždy exceloval. Smutný dojem, který Kawasaki vyvolala, pochází spíše z jízdy na okruzích než ze závodění.

Nechci se rozloučit bez poslední myšlenky. Pět značek se mi zdá málo na šampionát, který je nejvyšším vyjádřením světového motocyklového sportu. Existuje mnoho absencí prominentních značek. Příliš mnoho. Ale nejhorší je, že se to v blízké budoucnosti nezmění. Na trhu je mnoho značek, ale v tuto chvíli žádný kandidát na rozšíření seznamu značek v MotoGP: raději hrají své sázky v jiných šampionátech blíže k modelům jejich komerčních řad. Nízké hodiny pro prototypy.

Co si myslíte o skóre? Souhlasíte s hodnocením nebo máte jiný názor?